Gradienty
Przyszła pora na zapoznanie się z gradientami, czyli płynnym przejściem z jednego koloru w drugi.Warto wspomnieć że każda przeglądarka potrzebuje dodatkowo odpowiedniego przedrostka w kodzie, aby gradient zadziałał.
Przedrostki
-webkit- dla chrome i safarii
-o- dla opery
-moz- dla firefoxa
-ms- dla internet explorer
Same gradienty możemy podzielić na dwa rodzaje: liniowy(linear) i promienisty(radial).
Gradient liniowy
Gradient liniowy tworzymy dzięki znacznikowi linear-gradient().Poprzedzony jest przedrostkiem dla przeglądarki, a w nawiasach umieszczamy parametry gradientu.Pierwszy parametr określa miejsce z którego zacznie gradient. Kolejne to kolory i odległości od końca gradientu w których mają zostać osiągnięte.
Tak wygląda kod poniższego gradientu:
(powtórzony cztery razy, aby działał dla każdej przegladarki)
background:-webkit-linear-gradient(top,blue 3%,red 50%,green); background:-o-linear-gradient(top,blue 3%,red 50%,green); background:-moz-linear-gradient(top,blue 3%,red 50%,green); background:-ms-linear-gradient(top,blue 3%,red 50%;green);
Gradient promienisty
Gradient promienisty tworzymy dzięki znacznikowi radial-gradient().Działa na podobnej zasadzie jak liniowy, tylko jego początek jest w środku i rozchodzi się po okręgu.Standardowo tworzony na bazie elipsy, lecz po dodaniu parametry circle zmienia się w koło.
Tak wygląda kod poniższego gradientu:
(powtórzony cztery razy, aby działał dla każdej przegladarki)
background:-webkit-radial-gradient(circle,blue 3%,red 50%,green); background:-o-radial-gradient(circle,blue 3%,red 50%,green); background:-moz-radial-gradient(circle,blue 3%,red 50%,green); background:-ms-radial-gradient(circle,blue 3%,red 50%;green);